Jak dbać o stan swojego lakieru: 5 porad, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Czy jesteś właścicielem samochodu? Jeśli tak, to wiesz, że wymaga on regularnej konserwacji, aby jego wygląd zewnętrzny był jak najlepszy. Dbanie o samochód polega na ochronie przed żywiołami, a także na zabezpieczeniu go przed wandalami i złodziejami. Regularna konserwacja przedłuża również żywotność lakieru i pomaga zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci zadbać o stan Twojego lakieru.

Planowanie

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek konserwację samochodu, dobrze jest ją spisać. To pomoże Ci uporządkować myśli i uniknąć zapomnienia o ważnych szczegółach. Możesz również rozważyć wydrukowanie listy kontrolnej elementów, które planujesz zrobić, aby nie zapomnieć o niczym ważnym. Jeśli szukasz przewagi, rozważ skorzystanie z sezonowych zmian. W lecie jest bardziej prawdopodobne, że Twój samochód będzie pozostawiony na zewnątrz przez dłuższy czas. Co więcej, będzie również narażony na wyjątkowo gorące temperatury, które mogą uszkodzić lakier. W zimie sytuacja wygląda inaczej. Twój samochód będzie spędzał znacznie mniej czasu na zewnątrz i możesz go trzymać w środku, gdy temperatury są poniżej zera. Wnętrze Twojego samochodu jest mniej narażone na uszkodzenia w zimie.

Nie zaniedbuj swojego samochodu

Ta wskazówka będzie prawdopodobnie kontrowersyjna, ale nie powinieneś zaniedbywać konserwacji samochodu, nawet jeśli masz czas tylko na jeden obowiązek w tygodniu. To nie znaczy, że musisz iść w weekend i zrobić wszystkie trzy zadania w jeden dzień. Zamiast tego zaplanuj swój harmonogram tak, abyś mógł zmieścić się w jednym dodatkowym zadaniu na tydzień. Ogólna zasada mówi, że samochód należy konserwować jesienią i zimą (od listopada do kwietnia). Lato to bardziej pracowity okres i możesz mieć problem ze znalezieniem czasu na wykonanie tak wielu czynności. Oznacza to również, że Twój samochód musi być konserwowany w bardzo konkretnym sezonie.

Czy jesteś właścicielem samochodu? Jeśli tak, to wiesz, że wymaga on regularnej konserwacji, aby jego wygląd zewnętrzny był jak najlepszy

Chroń swój samochód przed słońcem

Większość ludzi to robi, ale istnieją badania, które sugerują, że większość ludzi robi to źle. Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną dla Twojego samochodu, nie chcesz używać zbyt wiele. Może to spowodować, że Twój samochód będzie wyglądał nieciekawie lub nawet wyblaknie w kolorze. Ponadto, promienie ultrafioletowe słońca mają silny wpływ na farbę, więc nie chcesz pominąć tego kroku. Warstwa lub dwie bezbarwnego lub gumowego środka ochronnego załatwią sprawę.

Sprawdź, czy pod maską nie ma kurzu i brudu

Kurz i brud pod maską Twojego samochodu jest często pomijany. Wynika to z faktu, że wiele osób wykonuje swoje czynności konserwacyjne w komorze silnika. Jednak ten obszar jest również podatny na brud i kurz, i często jest pomijany. Ponadto pod maską znajduje się wiele części samochodu, które są często myte, ale nie są odpowiednio osuszane. W tych miejscach (takich jak filtr powietrza i silnik) z czasem może gromadzić się brud i kurz. Czysty, suchy filtr powietrza poprawi wydajność paliwa. Zwiększy również żywotność komponentów Twojego samochodu, ponieważ kurz i brud mogą powodować zużycie ruchomych części. Ponadto, czysty filtr poprawi wydajność silnika Twojego samochodu.

Jeśli starannie przestrzegasz wszystkich powyższych wskazówek, możesz przedłużyć żywotność lakieru swojego samochodu

Zachowanie koloru na powierzchniach zewnętrznych

To, jak często myjesz swój samochód, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na żywotność lakieru. Lepiej jest myć samochód co kilka dni, a nie po tygodniu czy dwóch. Pozwoli to usunąć brud i pyłki z zewnątrz, a także utrzymać wnętrze w czystości. Zbyt częste mycie samochodu powoduje szybsze zużycie farby na pojeździe. Ponadto, ostre detergenty mogą pozostawić osad na farbie. Pozostałość ta zostanie uwięziona w porach farby i potrwa znacznie dłużej, aby zostać usunięta.

Zakończenie

Jeśli starannie przestrzegasz wszystkich powyższych wskazówek, możesz przedłużyć żywotność lakieru swojego samochodu. Będzie również wyglądać lepiej niż wcześniej, ponieważ wziąłeś czas, aby oczyścić kurz i brud pod maską i sprawdzić swój samochód dla wgłębień i wgnieceń. Co ważniejsze, będzie to znacznie bezpieczniejsze do jazdy niż wcześniej. Kiedy farba Twojego samochodu wygląda na matową i wyblakłą, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że dostaniesz wgniecenia (zwłaszcza przednie uszkodzenia) i zadrapania podczas jazdy. To może być problem, zwłaszcza jeśli masz młodych kierowców lub niedoświadczonych kierowców w rodzinie. Teraz, gdy wiesz jak zadbać o stan lakieru, możesz wrócić do cieszenia się swoim samochodem i zapobiec kosztownym naprawom.

You Might Also Like