Jak wykonać renowację lakieru samochodowego – instrukcja krok po kroku

‍Ochrona lakieru jest jednym z najbardziej niedocenianych aspektów konserwacji samochodu (więcej: https://detailingplanet.com.pl/profesjonalna-renowacja-lakieru-samochodowego-na-co-zwrocic-uwage-przed-wykonaniem-uslugi/). Nie tylko mogą zaoszczędzić pieniądze, przedłużając żywotność lakieru, ale mogą również pomóc w sprzedaży lub handlu samochodem z większą wartością. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o odnowieniu lakieru Twojego samochodu i dlaczego jest to tak ważne.

Co to jest usługa ochrony lakieru?

Usługa ochrony lakieru to dodatkowa warstwa powłoki lakierniczej, która jest nakładana na zewnątrz Twojego samochodu w celu ochrony oryginalnego wykończenia lakieru. Powłoka ta może potencjalnie przedłużyć żywotność lakieru Twojego samochodu poprzez zwiększenie odporności powłoki na działanie czynników takich jak światło słoneczne, deszcz i sól.

W przeszłości, ochrona lakieru była dostępna tylko jako opcja dla dealerów. Jednak teraz, można uzyskać tę usługę w lokalnym warsztacie samochodowym ciała. Istnieje kilka różnych rodzajów usług ochrony lakieru:

 • Pełne pokrycie: Obejmuje całą zewnętrzną część samochodu.
 • Częściowe pokrycie: Obejmuje większość zewnętrznej powierzchni Twojego samochodu.
 • Hydro-Shield: Zmniejsza ryzyko uszkodzenia lakieru Twojego samochodu.
 • VCT: Pokrywa samochód powłoką winylową.

Dlaczego ochrona lakieru jest ważna?

Większość ludzi nie myśli o tym, ale warunki, na jakie narażony jest Twój samochód, mogą mieć znaczący wpływ na trwałość powłoki lakierniczej. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie lub jeździsz dużo w słońcu, możesz doświadczyć przedwczesnego blaknięcia lakieru z powodu nadmiernej ekspozycji na elementy takie jak światło słoneczne i deszcz. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz doświadczyć nadmiernego zużycia i swirl marks na farbie z powodu zwiększonego tarcia ciała samochodu o drogę. Aby zapobiec tym problemom, to dobry pomysł, aby uzyskać usługę ochrony lakieru na swoim samochodzie.

Farba jest powłoka polimerowa, która jest stosowana do ciała samochodu jako podkład. Po wyschnięciu, to jest bardzo trwałe i może wytrzymać elementy przez wiele lat, ale to jest również podatne na uszkodzenia z zarysowania, ślady wirowania i ostrego światła słonecznego. Usługa ochrony lakieru może chronić lakier Twojego samochodu przed wyżej wymienionymi uszkodzeniami, tworząc twardą powłokę, która jest odporna na ścieranie.

Jak wykonać usługę ochrony lakieru?

Zebraliśmy razem przewodnik krok po kroku, jak zrobić usługę ochrony lakieru. Jeśli chcesz znaleźć usługę ochrony lakieru w pobliżu, koniecznie sprawdź naszą tabelę porównawczą usług ochrony lakieru poniżej.

 • Krok 1: Sprawdź swój lakier samochodu. Usługa ochrony lakieru nie jest kompletna, dopóki technik nie sprawdzi lakieru samochodu, aby zobaczyć, czy wymaga on jakiejkolwiek pracy. Będą one określić, czy istnieją jakiekolwiek niedoskonałości w farbie lub jeśli jest to w potrzebie czystego lakieru lub uszczelniacz. Jeśli wymaga pracy, będą one adres go przed zastosowaniem usługi ochrony lakieru.
 • Krok 2: Usuń wszelkie luźne farby lub podkładu. Każda usługa ochrony lakieru będzie wymagać, aby usunąć luźną farbę lub podkład z ciała samochodu. Pozwala to technicy do kontroli farby wolne od wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić warstwę ochronną farby.
 • Krok 3: Czyszczenie ciała samochodu. W tym momencie technik lekko oczyści nadwozie samochodu roztworem odtłuszczającym, aby usunąć wszelkie pozostałości powierzchniowe i kurz. Choć może się to wydawać drobnym szczegółem, zakurzony samochód może spowodować przedwczesne zżółknięcie warstwy ochronnej lakieru.
 • Krok 4: Nałożenie warstwy ochronnej lakieru. Następnie technik nałoży warstwę ochronną lakieru na karoserię Twojego samochodu. Można to zrobić na dwa sposoby: natryskowo lub rolkowo. Spray-on jest wielki dla samochodów z lekkim uszkodzeniem lakieru lub tych, które będą utrzymywane w czystości. Chociaż zapewnia doskonałą ochronę, pozostawia cienką powłokę, która jest łatwa do uszkodzenia z żwiru i swirl marks. Roll-on jest dłuższą opcją i jest świetny dla samochodów, które będą narażone na dodatkowe zużycie, jak drogi gruntowe i żwirowe.
 • Krok 5: Sprawdź lakier. Po nałożeniu warstwy ochronnej lakieru, technik sprawdzi lakier, aby upewnić się, że masz twardą, trwałą powłokę. Jeśli są jakieś niedoskonałości w powłoce, można się nimi zająć, zanim staną się trwałe.
 • Krok 6: Zakończ czyszczeniem końcowym. W tym momencie nadwozie Twojego samochodu będzie czyste, wolne od kurzu i gotowe do regularnego mycia. Należy pamiętać, aby myć samochód używając delikatnego mydła i utrzymywać go w dobrej wentylacji podczas suszenia miękkim ręcznikiem.

3 najczęściej stosowane rodzaje usług ochrony lakieru

 • Full-coverage: Obejmuje całą zewnętrzną część Twojego samochodu.
 • Częściowe pokrycie: Obejmuje większość zewnętrznej powierzchni Twojego samochodu.
 • Hydro-Shield: Zmniejsza ryzyko uszkodzenia lakieru Twojego samochodu.

Wskazówka: Zabezpiecz wykończenie swojego samochodu przed zimą

Zima to niebezpieczny sezon dla lakieru Twojego samochodu. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swój lakier przed zimowymi zagrożeniami podczas jazdy:

 • Starannie konserwuj swój samochód.
 • Utrzymuj go w czystości i wolnym od zanieczyszczeń.
 • Trzymaj go pod przykryciem, gdy nie jest używany.

Wnioski

Ochrona lakieru Twojego samochodu jest jednym z najprostszych sposobów na przedłużenie życia wykończenia Twojego samochodu. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, lub jeździsz dużo w słońcu, możesz doświadczyć przedwczesnego blaknięcia farby z powodu nadmiernej ekspozycji na elementy takie jak światło słoneczne i deszcz. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz doświadczyć nadmiernego zużycia i swirl marks na farbie z powodu zwiększonego tarcia ciała samochodu o drogę.

Dobrą wiadomością jest to, że można to łatwo zrobić z usługą ochrony lakieru. Z tej usługi, Twój samochód farba będzie chroniona przed elementami, i można sprzedać lub wymienić go w wyższej wartości.

You Might Also Like